blog.Xinzerce.cz
Nejen o pozadí oblíbené české inzerce.
Bezpečné nakupování na online bazarech

Bezpečné nakupování na online bazarech

28.1.2013

Nakupování na internetových bazarech je v dnešní době již rozšířenou a dá se říci velmi oblíbenou činností Čechů. A stejně tak jako kdekoliv jinde, tak i u nás najdeme takové "dobráky", kteří nás chtějí napálit a nepoctivě si přivydělat. Co ale můžeme udělat pro to, abychom při nakupování na inzertních serverech nenaletěli podobným ničemům a zaplacené zboží opravdu získali?

1. Fotografie

Kvalitní fotografií prodávající zvyšuje šanci, že někdo věc koupí. Jestliže inzerát fotky neobsahuje vůbec, nebo jen obrázky stažené z internetu, doporučujeme se inzerátu spíše vyhnout. Pokud má prodávající opravdu zájem zboží udat, rozhodně si dá práci a reálné zboží vyfotí. Inzeráty s fotografií Vám navíc ušetří nemálo času při zjišťování, jak konkrétně nabízené zboží vypadá.

Absenci fotografie samozřejmě můžeme akceptovat v případě, že sháníme například hlídání dětí, doučování angličtiny či podobné služby. 

2. "Mistr češtin"

"Prodam hezký kočička Zrzavá." 

Toto bohužel není nic neobvyklého, často narážíme na inzeráty psané snad čímkoliv, jen ne českým jazykem. I to může cosi vypovídat o důvěryhodnosti prodávajícího. Dává text inzerátu smysl? Je psaný česky? Kolik je v něm hrubek? Jak na vás styl psaní působí? Kolik a jaké informace o zboží prodávající udává? Odpovídá popisovaný stav výrobku přiložené fotografii? 

Neberte to však jako dogma, je důležité, jak na vás působí inzerát jako celek. Ne každý má básnické střevo jako Mácha.

3. Kontaktní údaje

Pozornost věnujte také kontaktním údajům, které prodávající udává. Všimněte si telefonního čísla. Jestliže se Vám zdá reálné (neobsahuje například sadu stejných čísel - 606 111 333), je pravděpodobnější, že se jedná o slušného člověka. Může se ovšem stát, že číslo není vyplněné vůbec. Tento údaj je totiž často nepovinný, inzerent tak nejspíš neupřednostňuje telefonickou komunikaci.  

Koukněte na email, i ten Vám může mnohé prozradit. Preferujte emailové adresy složené z reálných jmen (jiri.novak@seznam.cz), případně pak přezdívek psaných česky (bramburek78@seznam.cz). Dejte si dobrý pozor na zahraniční emailové adresy ve stylu dogsforsale@yahoo.com a jim podobné. Je více než pravděpodobné, že texty těchto inzerentů budou dílem překladače. Ze zkušeností můžeme říci, že všechny tyto inzeráty jsou podvodné a určitě na ně nereagujte.

Vždy, když budete mít jakékoliv podezření, vřele doporučujeme zkopírovat kontaktní údaje do vyhledávače a pokusit se zapátrat v různých diskuzích, zda-li již někdo nemá se stejným prodávajícím zkušenost.

 

Narazili jste při svém hledání na stránkách naší Xinzerce.cz na podezřelý inzerát? Neváhejte a nahlaste nám jej - podíváme se mu na zoubek! Pomůžete tím ostatním uživatelům a zároveň i nám ve zkvalitňování služeb.

 

4. Srovnání cen

Nezapomeňte si prohlédnout i ostatní inzeráty a internetové srovnávače cen. Pozorně prozkoumejte, za kolik korun podobný výrobek nabízejí ostatní inzerenti a také kolik stojí zboží zcela nové. Zároveň zpozorněte, jestliže narazíte na velmi výhodnou nabídku, kdy se cena pohybuje výrazně nízko pod cenou ostatních nabídek. Právě toto může být varovný signál, že se jedná o podvodný inzerát. Prodávající takto naláká velký počet zájemců, nechá si zaslat peníze předem a zboží samozřejmě nezašle. Pokud se ho budete snažit urgovat, na emaily Vám již neodepíše a s největší pravděpodobností bude telefonní číslo nedostupné. 

Věříme, že se s nikým takovým nesetkáte. Přestože se tak stane, ihned zkontaktujte Policii ČR a zároveň nám inzerát nahlašte spolu s důvodem - v detailu inzerátu vždy naleznete tlačíko Nahlásit. Naším cílem je tyto inzerenty blokovat a zabránit možným podvodům. 

5. Kontaktování prodávajícího 

Nyní jsme ve fázi, kdy jsme probrali desítky inzerátů a vybrali si své favority. Nastává velmi důležitá fáze, a to kontakt prodávajícího. Nejlepším způsobem, jak si ověřit důvěryhodnost druhé strany, je přímé spojení po telefonu. Připravte si tedy otázky, které vás zajímají a směle do toho. Jestliže není k dispozici telefon, vše, co vás zajímá, sepište hned do prvního emailu. Ušetříte pak čas oběma stranám.

Při telefonickém rozhovoru se zaměřte na to, jak osoba do telefonu komunikuje. Je rozhovor příjemný? Jak na vás působí? Všímejte si jistoty v hlase či přízvuku. Dokonce i okolní zvuky mohou mnohé prozradit (hospodský ruch a podobně). Je prodávající ochotný zodpovědět Vám všechny vaše dotazy, nebo by raději co nejdříve prodej domluvil a telefon ukončil? Rozhodně se zeptejte také na závady, které by zboží mohlo mít. Zkuste si ještě jednou ověřit informace napsané v inzerátu. U podvodníků je pravidlem, že mají zveřejněných i několik desítek inzerátů najednou, nemusí si pak přesně pamatovat, co ve kterém uvádějí. 

Pokud se Vám zdá vše v pořádku a komunikace je příjemná, můžete volně přejít k doladění obchodu. 

6. Způsob platby, převzetí zboží

Jestliže je to jen trochu možné, vždy trvejte na osobním převzetí zboží a tím pádem i platbě z ruky do ruky. Jen tady máte jistotu, že vše proběhne v pořádku. Nikdy, opravdu NIKDY neplaťte nic předem, a to ani v případě, že vás bude prodávající přemlouvat nebo se vás bude snažit zlákat snížením ceny. Toto berte naopak jako další varování. 

Přijatelná je v krajním případě i platba na dobírku. Vždy si nechte pro jistotu na poště vystavit doklad o zaplacení, ať máte případně potvrzení, že byla zásilka zaplacena. Pamatujte si ale, že když na poště po zaplacení a převzetí následně zjistíte, že byl balík prázdný nebo zboží poškozeno, máte nejspíš smůlu. Pošta Vám balík zpět nevezme, protože zodpovědnost není na její straně. Zde Vám nezbývá nic jiného, než se pokusit prodávajícího zkontaktovat a o skutečnosti ho zpravit. Když se nepodaří a přišli jste o větší částku peněz, můžete na podvodníka podat trestní oznámení.

Při osobním převzetí se držte několika důležitých pravidel. Vždy si sjednejte schůzku na veřejném místě, v žádném případě nezvěte prodávajícího k sobě domů. Může se stát, že kupujete zboží větších rozměrů (ledničku, pračku), které není zcela reálné na neutrální místo dopravit. Přesto trvejte na schůzce někde mimo, kde se s prodávajícím nejprve seznámíte a navzájem se oťukáte - seriózní prodávající bude nejspíš rovněž velmi opatrný. V nejlepším případě mějte s sebou nějaký doprovod, který Vám bude podporou a zároveň svědkem. 

A na závěr zase jedna malá rada. Pokud se Vám hned napoprvé něco nezdá, nechte inzerát plavat a věřte raději svému instinktu.

Přejeme Vám hodně štěstí při nakupování!

Tým Xinzerce.czKomentáře

© 2017 Xinzerce.cz - Kontakt