blog.Xinzerce.cz
Nejen o pozadí oblíbené české inzerce.
Jak vybrat autosedačku?

Jak vybrat autosedačku?

15.4.2013

Autosedačky. Mnohým rodičům se při pohledu na toto slovo ježí chlupy na rukou. Snad více času než výběr kočárku může zabrat hledání nejlepší autosedačky. Zde již tolik nekoukáme na vzhled jako právě u kočárků, ale snažíme se vybírat z hlediska nejvyšší možné bezpečnosti. Kvalitní a funkční autosedačka by měla být stejnou samozřejmostí, jakou je samotná láska k našim dětem. Zkusíme Vám trochu shrnout, na co při výběru určitě nezapomenout.

Nejprve základní rozdělení autosedaček:

0-13 kg - určené pro kojence, u kterých je důležitý převoz v pololeže. Doporučuje se připevňovat nejlépe na zadní sedačky a VŽDY proti směru jízdy. Pokud chcete připevnit sedačku na přední sedadlo, je více než důležité, aby na tomto místě nebyl aktivovaný airbag. Pokud deaktivovat nejde, nikdy sem sedačku neumisťujte.

0-18 kg - pro děti od narození přibližně do 4 let. Dají se upevnit po i proti směru jízdy. Jak již víme, kojence je nezbytné přepravovat proti směru jízdy. Mezi 9-13 kg váhy dítěte se dají tyto sedačky otočit po směru jízdy, dále pak plní svou funkci. Často nelze přepravovat na předním sedadle. U některých automobilů budete mít problém s délkou pásů, proto vše dobře přeměřte, nejlépe vyzkoušejte.

9-18 kg - určené pro děti přibližně od 9 měsíců do 4 let. Děti by měly umět samy sedět, sedačka jim však poskytne oporu ze všech stran. Sedačky se dají polohovat, trvale připevnit pásem či systémem isofix. Zároveň je možné s nimi snadno manipulovat a přemisťovat je.

9-36 kg - pro děti které dosáhly váhy 9 kg, nejpozději zvolte ve chvíli, kdy přesáhnou 13 kg. Tato sedačka, stejně jako následující kategorie, s Vašimi dětmi roste a dá se upravovat. Sedačky mohou i nemusí mít vlastní pásy.  

15-36 kg - pro děti od zhruba 3-4 do 12 let. Tyto sedačky nemají vlastní pásy, dítě je chráněno standarním pásem auta, který je veden skrz úchyty v sedačce. Má nastavitelnou opěrku hlavy, a tak roste s dítětem.

 

Sháníte dětskou sedačku do auta? Tak teď už víte, jak na to. Vybrat si můžete na stránkách našeho dětského online bazaru Xinzerce.cz.

 

Ze zkušeností maminek je lepší vždy sedačku přizpůsobit věku dítěte, a vystřídat tak alespoň tři sedačky. Zkušené “autosedačkárky” nedoporučují kupovat univerzální. Sedačky mívají životnost cca 4-6 let, proto je lepší z hlediska kvality a bezpečnosti investovat do více typů. Nespoléhejte na to, že Vám při pravidelném používání vydrží jedna deset let. Vždy tedy hleďte nejen na věk, ale i výšku a váhu dítěte.

Určitě si při výběru všímejte kvality materiálu a polstrování. Aby se dítě v sedačce nepotilo, vybírejte vždy prodyšný materiál, zároveň takový, který lze prát a snadno čistit. Zkuste zjistit co nejvíce informací o materiálu. Na těch levnějších se totiž velice rád drží prach a špatně se dostává dolů. Kvalitní materiál souvisí i se stálostí barev. Na sedačku bude v letních měsících permanentně pražit slunce, takže se může stát, že časem vybledne a ztratí barvu.

Chtějte pouze sedačky homologované, jen tak máte zaručenou kvalitu. Také promyslete, kolik osob budete nejčastěji v autě vozit, a zvažte, zda se vedle autosedačky vejdou i další pasažéři či sedačka dalšího dítěte. Může se stát, že se třetí osoba dozadu již horko těžko vejde, nemluvě o bezpečnosti. Podívejte se i na sklon a tvar sedadla v autě, sedačka na něm musí držet opravdu pevně a nekývat se.

A jakými způsoby se sedačky do aut připevňují? Může to být klasickým bezpečnostním pásem pro dospělé, speciálním kotevním úchytem, jenž mají jen určité typy vozidel, nebo systémem isofix, kterým musí být vybavena jak sedačka, tak automobil.

Výběr sedačky jistě není snadnou záležitostí. Věnujte tomu, prosím, dostatek času a udělejte maximum pro bezpečí Vašich dětí.

Přejeme šťastné cestování plné krásných okamžiků.

Tým Xinzerce.czKomentáře

© 2017 Xinzerce.cz - Kontakt